zpět na hlavní stránku

Klokočské a Betlémské skály

Lokalita: Český ráj
Vzdálenost od Prahy: 90 km

 

Klikněte na obrázekV Českém ráji je hned několik pozoruhodných skalních měst. Mezi nejznámější patří hojně navštěvované Prachovské skály, či rozlehlé Hruboskalsko. V jejich stínu neprávem stojí menší, ale přesto překrásná skalní města, kde ani v sezóně nepotkáte davy turistů. A právě takové jsou Klokočské a Betlémské skály.

Ty se nachází přibližně pět kilometrů severovýchodně od Turnova a společně tvoří rozsáhlou přírodní rezervaci o rozloze 228 ha, která vyzývá k návštěvě nejen svými nevšedními pohledy do kraje. Díky malé návštěvnosti je totiž i ideálním místem k odpočinku od civilizace.

Klokočské skály se vypínají nad obcí Klokočí a z 1600 metrů dlouhé skalní plošiny je nádherný panoramatický výhled na severní a jihovýchodní část Českého ráje s jeho nejvyšším vrcholem – 744 metrů vysokým Kozákovem s rozhlednou. Na skalních plošinách rostou borůvky a brusinky, které lákají k zastavení. Desítky metrů vysoké skalní věže jsou oblíbeným cvičným místem horolezců a je z nich skutečně monumentální pohled.

Nejkrásnější cesta na vrchol skalní stěny vede po červené turistické značce z vesnice Klokočí skrz 70 metrů dlouhou soutěsku Klokočské průchody. Ve středověku zde vedla stará kupecká slezská cesta a dodnes můžete ve skalách spatřit kupecké značky. Červená turistická značka dále pokračuje po okraji Betlémských skal k vyhlídce na Zdenčině skále, odkud je pěkný rozhled do údolí Jizery.

Z rozcestí nad Klokočskými průchody se lze vydat k dalším zajímavým místům. Po žlutém značení se můžete nechat zavést přes Zelený důl k největší pískovcové jeskyni Českého ráje – Postojná (16x18 m), ve které byly nalezeny stopy nejstaršího osídlení v Českém ráji. A nebo můžete jít po žluté opačným směrem k jižnímu okraji Klokočských skal, kde si za drobný poplatek lze prohlédnout zříceninu skalního hradu Rotštejn z poloviny 13. století. Kromě samotného Rotštejnu je zajímavá i cesta, která vede po můstcích a schodištích mezi skalami a místy nabízí skutečně pěkné výhledy z okrajů mohutných skalních věží vypínajících se desítky metrů nad vesnicí.

 

Doprava: z Prahy po rychlostní silnici R10 na Turnov, pak po pravém břehu Jizery do obce Klokočí

Parkování: v obci Klokočí nebo na bezplatném parkovišti pod Rotštejnem

Další informace: cesky-raj.info l ceskyraj.cz l cesky-raj.cz l CHKO Český Ráj

V okolí: Hruboskalsko l rybník Věžák l hrad Kost a údolí Plakánek l Skalní masiv Sokolka l Drábské světničky

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

DSC_8414.JPG DSC_8437.JPG DSC_8494.JPG DSC_8496.JPG
DSC_8469.JPG DSC_8395.JPG DSC_8391.JPG DSC_8461.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

  .:: Diskusní fórum   

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com