Pohled z Děčínského Sněžníku do Saského Švýcarska

zpět na hlavní stránku

Děčínský Sněžník

Lokalita: Labské Pískovce
Vzdálenost od Prahy: 95 km

 

Klikněte na obrázekJen pár kilometrů od Děčína v panenské krajině Labských pískovců se nachází nejvyšší stolová hora u nás - Děčínský Sněžník. Na jejím vrcholu v nadmořské výšce 723 metrů byla v roce 1864 postavena jedna z nejstarších rozhleden na našem území s nádherným kruhovým výhledem.

Po vystoupání 153 schodů na 33 metrů vysokou kamennou rozhlednu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách. Spatřit lze odsud Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko, České středohoří s Milešovkou, Lužické hory, hřebeny Krušných hor či údolí Labe s četnými stolovými horami v Německu. Za perfektní viditelnosti lze dohlédnout přes Ještěd dokonce až k Jizerským horám.

Rozhlednu nechal vystavět hrabě František Thun podle plánů drážďanského architekta Hänela a tak také patří mezi nejhezčí rozhledny u nás. Původně však nemělo jít o rozhlednu, ale o věž určenou pro geografická měření. O věž se však hned začali zajímat turisté a tak hrabě najal strážného, který je za poplatek pouštěl nahoru. V 70.letech minulého století rozhledna zchátrala a musela být uzavřena. Až v roce 1992 se dočkala rekonstrukce a znovuotevření.

Rozhledna na SněžníkuNejkratší cesta na vrchol vede z křižovatky před obcí Sněžník, odkud jsou to necelé 2 km vydatného stoupání po červené turistické značce. Auto můžete nechat přímo tady na placeném parkovišti u hotelu Hřebenová bouda, a nebo zaparkovat asi o kilometr dál v obci Sněžník.

Červená turistická značka nejprve vede po pohodlné asfaltce. Přibližně po 700 metrech však odbočí vpravo do březového lesa a povede vás po nádherné kamenité stezce lemované balvany až na vrchol. Jakmile vystoupáte na Sněžník, naskytne se vám nádherný pohled z okrajů pískovcových skal, po kterých po cca 150 metrech dojdete až k rozhledně.

Nazpátek se rozhodně nevydávejte po stejné cestě jako jste přišli, ale naopak jděte po asfaltce vedoucí od rozhledny. Cesta je nejen pohodlnější, ale hlavně vás zavede na další nádherná místa Děčínského Sněžníku v okolí Drážďanské vyhlídky. Zde se vám otevře působivý pohled do hlubokých lesů pod Sněžníkem a zároveň na stolové hory Saského Švýcarska. Pokud se od vyhlídky vydáte vpravo po vyšlapané pěšince, můžete obdivovat nádhernou panenskou přírodu, která většině návštěvníků rozhledny zůstane utajena. Právě odsud je také většina snímků ve fotogalerii.
 

Doprava: z Prahy po D8 do Lovosic, dále po silnici přes Ústní nad Labem do Děčína a odsud na Jílové

Parkování: placené parkoviště u hotelu Hřebenová bouda nebo volně v obci Sněžník

Otevírací doba a vstupné: na webu Rozhledny.unás.cz

Další informace: Českosaské Švýcarsko

V okolí: Tiské skály

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

DSC_8300.JPG DSC_8346.JPG DSC_8384.JPG DSC_8386.JPG
DSC_8234.JPG DSC_8248.JPG DSC_8267.JPG DSC_8337.JPG
DSC_8315.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

  .:: Diskusní fórum   

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com