Pohled z Tiských stěn směrem k Německu

zpět na hlavní stránku

Tiské skály

Lokalita: Labské pískovce
Vzdálenost od Prahy: 95 km

 

Klikněte na obrázekPoměrně málo známé Tiské skály nacházející se na jihozápadním okraji Labských pískovců sice svojí velikostí nemohou konkurovat Prachovským skalám či dokonce Hruboskalsku, ale zato okouzlí nádhernými pohledy na pískovcové útvary a panenskou přírodu. Díky tomu jsou jedním z nejkrásnějších skalních měst u nás.

Až do 19. století bylo toto místo divokým labyrintem skal, kam se málokdo odvážil vstoupit. Do ustanovení republiky v roce 1918 se do skalního města bez průvodce vůbec nesmělo a varováním pro všechny odvážlivce byla pověst o francouzském šlechtici Leduquinovi a zlomyslných skřítcích. Ten za francouzské revoluce uprchl z Francie a vzal si s sebou velký rodinný poklad, který v Tiských skalách zakopal. Když si pro něj později přišel, nemohl ho v labyrintu soutěsek najít a tak marně bloudil skalami až se z toho pomátl na rozumu. Jeho poklad prý dodnes střeží skřítkové, kteří hledače pokladů lákají do odlehlých a nebezpečných míst a sypou jim do kapes bludné koření, po kterém už člověk nenajde cestu ze skalního bludiště.

Dnes už se nemusíte bát, že byste se v Tiských skalách ztratili. Vede jimi totiž dobře značená turistická stezka, která vás provede jak Malými, tak i Velkými stěnami, ve kterých si můžete prohlédnout více než 70 pískovcových útvarů, které svými tvary připomínají různé obličeje či zvířata. Zároveň zde můžete obdivovat odvážné horolezce.

Tiské skály se rozprostírají na ploše necelých 100 hektarů nad vesnicí Tisá. Po příjezdu do Tisé můžete zaparkovat na placeném parkovišti poblíž kostela sv.Anny, odkud vede červená značka na Skalní náměstí, kde je hlavní vstup do skalního města a zároveň i pokladna. Pokud nechcete utrácet za parkování, při příjezdu do obce Tisá zatočte doprava a jeďte podél skal až k turistické chatě, kde je druhý vchod do skal a menší bezplatné parkoviště. Do skal se můžete dostat i zadarmo, a to po vyšlapaných pěšinách mimo tyto dva hlavní vstupy.

Prohlídka Tiských skal je nenáročná a nezabere víc jak dvě hodiny, a proto můžete ještě navštívit rozhlednu na nedalekém Děčínském Sněžníku (723 m. nad mořem), odkud se naskýtá nádherný panoramatický výhled až k Ještědu či na druhé straně přes pískovcové útvary Saského Švýcarska až k Drážďanům.
 

Doprava: z Prahy po dálnici D8 na Lovosice, pak po silnici na Ústí nad Labem, Libouchec.

Vstupné: 30 Kč (zlevněné 15 Kč)

Parkování: placené v obci Tisá u kostela, neplacené u turistické chaty na konci skal

Další informace: Tiské skály l Rozhledna na Děčnském sněžníku l Českosaské Švýcarsko

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

IMG_5773.JPG IMG_5732.JPG IMG_5704.JPG  IMG_5784.JPGIMG_5755.JPG IMG_5800.JPG IMG_8106.JPG IMG_5777.JPG
IMG_5713.JPG IMG_5664.JPG IMG_5791.JPG IMG_5717.JPG
IMG_5731.JPG IMG_5739.JPG IMG_5718.JPG IMG_5752.JPG
IMG_5740.JPG IMG_5792.JPG IMG_5794.JPG IMG_5671.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com