Západ slunce z Plešivce

zpět na hlavní stránku

Čertova kazatelna na magickém Plešivci

Lokalita: Brdy
Vzdálenost od Prahy: 65 km

 

Klikněte na obrázekNa okraji brdských lesů nedaleko Jincí najdeme v nadmořské výšce 653m jedno z nejmagičtějších míst Brd, kterým je tajuplný kopec Plešivec s překrásným lesním porostem a ještě hezčím výhledem do brdské krajiny.

Plešivec je místem klidu a ticha, které narušuje jen šumění korun stromů. Nachází se zde také jedno z největších hradišť v Čechách pocházející z doby několik stovek let před Kristem. Nejpozoruhodnějším místem je Čertova kazatelna, což je rovná kamenná plošina, pod kterou je strmý sráz s rozsáhlým kamenným mořem.

Z Čertovy kazatelny, která se vypíná přibližně 300 metrů nad údolím řeky Litavky, je jeden z nejkrásnějších výhledů do celých středních Brd a s trochou fantazie si zde člověk připadá jako v letadle. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až k pohraničním horám.

Nedaleko se nachází také Fabiánova zahrádka, ve které vládce brdských lesů Fabián pěstuje kouzelné byliny, kterými uzdravuje chudé. Sám sídlí na vrchu Baba, odkud hlídá brdské lesy. Fabián umí poroučet i počasí a tak se při výstupu na Plešivec připravte na počasí měnící se každým okamžikem. Během chvíle totiž Fabián dokáže i v krásný slunečný letní den z ničeho nic přivolat větrnou bouři.

Pod Plešivcem se nachází Smaragdové jezírko a balvan Viklan, který se už ale více než sto let neviklá. Přesto je toto místo obklopeno tajemnou atmosférou. Hned vedle totiž můžete spatřit záhadné pagody pozoruhodných tvarů.

Na Plešivec se dobře dostanete jak autem, tak i vlakem. Vlakem dojedete do zastávky Rejkovice, odkud se stačí vydat prudkým stoupáním přímo na Plešivec. Autem je nejlepší za Rejkovicemi odbočit na Běštín a po chvilce stoupání po asfaltce vedoucí lesem dojedete k odbočce na Plešivec. Před závorou se dá pohodlně zaparkovat. Cesta po asfaltce vedoucí až pod samotný vrchol Plešivce je sice méně dobrodružná než když se vydáte z Rejkovic, ale zato vám ušetří mnoho sil při výstupu.
 

Doprava: z Prahy po dálnici D5 na exit 28 Bavoryně, odkud pokračujte po silnici č. 118 přes Lochovice až do Rejkovic.

Parkování: u odbočky na Plešivec v lese na silnici na Běřín

Další informace: Pověst o Fabiánovi l Kamenné hradiště na Plešivci l brdy.unas.cz l brdy.info l brdy.net

V okolí: zámecký park v Dobříši

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

DSC_9708.JPG IMG_2227.JPG IMG_7558.JPG IMG_2232.JPG IMG_2237.JPG IMG_2268.JPG IMG_2300.JPG IMG_7562.JPG IMG_2264.JPG DSC_9688.JPG 166_6622.JPG IMG_2241.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

 

  

Máte z této lokality zajímavé snímky?

Pošlete nám je a budou zde uveřejněny společně s Vaším jménem.

 

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com